Placera din tjänstepension

Du väljer själv hur du vill placera din tjänstepension som arbetsgivaren betalar in. Hos AMF kan du välja mellan traditionell försäkring och fondförsäkring. Ta reda på vilken sparform som kan passa dig.

Hur vill du spara till din tjänstepension?

Din tjänstepension är långsiktigt sparande som investeras för att växa. Det finns två sätt att spara till den; traditionell försäkring och fondförsäkring, och de fungerar på lite olika sätt. Det är klokt att läsa på så du förstår vad som skiljer dem åt och vad som krävs av dig.

Gör vårt test!

Vårt enkla test består av tre frågor som vi tycker att alla bör ställa sig när man funderar på sparform för sin tjänstepension. Testet ger en fingervisning om vilken sparform som kan passa dig, men det är du själv som fattar beslutet.

Ikon Pengar trillar ned i en spargris.

Oavsett vilket val du gör kan du känna dig trygg med att vi alltid erbjuder enkla pensionslösningar till låga avgifter. Vi vill att våra kunder ska få den bästa pensionsprodukten med långsiktigt god avkastning.

Jämför sparformer hos AMF

Här ser du en enkel jämförelse mellan våra olika sparformer.

  Traditionell försäkring Fondförsäkring Fondförsäkring AMF Generationsportfölj
Aktiv själv   Ja  
Garanterat pensionsbelopp Ja    
Möjlighet till mer risk och högre avkastning   Ja Ja
Automatisk anpassning av risknivå efter ålder Ja   Ja
Placerar i alternativa tillgångar, t ex vindkraft Ja    
Tar hänsyn till hållbarhet Ja Ja Ja
Möjligt välja efterlevandeskydd Ja Ja Ja
Låga avgifter Ja Ja Ja

Om du väljer fondförsäkring, men inte aktivt väljer någon fond, placeras pengarna i vår entrélösning AMF Generationsportfölj.