Att arbeta som produktägare på AMF – driv, ansvar och kundfokus
Efter flertal år i olika branscher och roller har Johanna landat i ett arbete där engagemanget, agiliteten och det nära samarbetet med teamet står i centrum. Idag leder hon utvecklingen av lösningar som gör skillnad för miljoner sparare.
Hur såg din väg fram till AMF ut innan dess?
– Jag har en ganska bred bakgrund. Jag bodde i England i 14 år, studerade där och fick mina första jobb inom marknad, framför allt inom branschen risk och compliance. När hela familjen flyttade hem till Sverige jobbade jag sju år på ett kreditföretag, där jag först var produktansvarig och senare tog en chefsroll med ansvar för konsumentaffären (B2C) i både Sverige och Finland.
Efter några år som chef insåg jag att min drivkraft ligger i det operativa och nära teamet. Jag vill vara där det händer, kunna påverka och bidra direkt. I min roll som PO får jag leda riktningen i teamet. Men utan personalansvar, vilket passar mig perfekt.
Vad var det som gjorde att du kände att AMF var rätt för dig?
– Det har känts rätt från första dagen! Jag kommer från miljöer med många KPI:er och hög press. Här på AMF är det tryggt, stabilt men samtidigt finns självklart en förväntan på att jag och teamet ska leverera och utvecklas. I och med att vi jobbar i ett SAFe-tåg finns en väldigt stöttande organisation runt omkring, men med en tydlig roadmap och leveransfokus, och där vi också kan vara med och påverka arbetssätten.
AMF matchade alla mina förväntningar. Rollen är rolig och meningsfull, och mitt team bygger lösningar som påverkar människor på riktigt och bidrar till ett tryggare samhälle för våra fyra miljoner kunder. Det känns väldigt värdefullt.