Aktier lyfte AMFs avkastning till 4,5 procent
AMF rapporterar en totalavkastning på 4,5 (3,1) procent för januari–september 2026. Aktier har bidragit positivt till avkastningen, medan utvecklingen på ränte- och valutamarknaderna har dämpat utfallet. Solvensgraden uppgick till 241 (228) procent.
Marknaderna står emot trots geopolitisk oro
Världsekonomin och de finansiella marknaderna har visat motståndskraft under året, trots ett fortsatt osäkert omvärldsläge. Även i Sverige finns tecken på att konjunkturen stärks. Samtidigt har skillnaderna mellan olika marknader och tillgångsslag varit betydande.
– Osäkerheten i omvärlden har inte minskat, men hittills har både ekonomin och marknaderna stått emot väl. För oss är det ett bra exempel på varför uthållighet och ett långsiktigt perspektiv är så viktigt när vi förvaltar pensioner, säger Tomas Flodén, vd AMF.
Aktier driver avkastningen
För AMF har framför allt aktier bidragit positivt under årets första nio månader. Utvecklingen på ränte- och valutamarknaderna har samtidigt haft en dämpande effekt på resultatet.
Den genomsnittliga årsavkastningen för traditionell försäkring har varit 4,6 (5,8) procent under de senaste fem åren, 6,4 (6,4) procent under de senaste tio åren och 7,2 (6,7) procent under de senaste 15 åren.
– Värderingarna är höga på delar av aktiemarknaden samtidigt som den geopolitiska osäkerheten består. I det läget vill vi inte vara beroende av en enskild marknad eller ett enskilt scenario. Bredden i portföljen ger oss möjlighet att både ta vara på möjligheter och hantera risk över tid, säger Katarina Romberg, kapitalförvaltningschef AMF.
AMF Genom Livet ska stärka både sparande och utbetalning
AMF fortsätter samtidigt att utveckla sitt erbjudande. Just nu förbereds AMF Genom Livet, en förbättrad traditionell försäkring som ska ge spararna bättre möjligheter till avkastning under spartiden och större trygghet som pensionärer.
– Pensionen ska fungera under ett helt liv, inte bara under åren man sparar. Med AMF Genom Livet vill vi förbättra möjligheterna till avkastning när spararna har långt kvar till pension och samtidigt öka tryggheten när det är dags att börja leva på pengarna, säger Tomas Flodén.
Under perioden uppgick förvaltningskostnaden för traditionell försäkring till 0,10 (0,10) procent. Premieinkomsten uppgick till 17,5 (17,5) miljarder kronor. Premier för fondförsäkring, redovisade som insättningar till investeringsavtal, uppgick till 2,1 (2,0) miljarder kronor.
Inom AMF Fonders aktie- och räntefonder uppgick det förvaltade kapitalet till 266 (234) miljarder kronor.
Koncernen AMF, som består av moderbolaget AMF, AMF Fastigheter AB och AMF Fonder AB, förvaltade totalt 910 (852) miljarder kronor.
Samtliga jämförelsesiffror avser motsvarande period föregående år.
|
Nyckeltal |
Jan-sept 2026 |
Jan-sept 2025 |
|
Totalavkastning (%), traditionell försäkring |
4,5 |
3,1 |
|
Genomsnittlig totalavkastning 5 år (%), traditionell försäkring |
4,6 |
5,8 |
|
Genomsnittlig totalavkastning 10 år (%), traditionell försäkring |
6,4 |
6,4 |
|
Genomsnittlig totalavkastning 15 år (%), traditionell försäkring |
7,2 |
6,7 |
|
Genomsnittlig totalavkastning fondförsäkring (%) *****) |
13,7 |
1,1 |
|
Förvaltningskostnadsprocent, traditionell försäkring (%)* |
0,10 |
0,10 |
|
Kapitalförvaltningskostnadsprocent (%)*, traditionell försäkring |
0,03 |
0,03 |
|
Premieinkomst, traditionell försäkring (Mkr)** |
17 529 |
17 466 |
|
Koncernens totalresultat (Mkr)**** |
36 980 |
22 625 |
|
|
|
|
|
|
Sept 2026 |
Sept 2025 |
|
Solvensgrad (%)*** |
241 |
228 |
|
Förvaltat kapital, trad försäkring (Mkr) |
642 438 |
616 234 |
|
Av AMF Fonder AB förvaltade fonder (Mkr) |
265 613 |
234 069 |
|
Totalt förvaltat kapital (Mkr) |
909 919 |
851 503 |
|
|
|
|
|
* Förvaltningskostnadsprocent, traditionell försäkring (0,10 %) och kapitalförvaltningskostnadsprocent (0,03 %) är beräknade med de senaste 12 månadernas utfall. |
||
|
** Premieinkomsten inkluderar inte insättningar till investeringsavtal (fondförsäkring). Insättningar till investeringsavtal uppgår till 2,1 (2,0) miljarder kronor. |
||
|
*** Solvensgraden visar marknadsvärdet på bolagets tillgångar i förhållande till de garanterade åtagandena gentemot spararna. |
||
|
**** Förändringar av diskonteringsräntan (omvärdering av åtagandena) medför en resultatpåverkan om sammanlagt 4,5 (-2,2) miljarder kronor till periodens resultat. |
||
|
***** Genomsnittlig totalavkastning för fondförsäkring (%) är beräknad på de fondförsäkringar som finns inom AMF Tjänstepension. |
||