Jag har varit på en bokrea redan innan bokrean startar nästa vecka. Den här bokhandeln sålde ut böcker med Stockholmsanknytning och en som jag k [...]
Att spara din pension i en traditionell försäkring är enkelt och tryggt och ger dig möjlighet till så bra pension som möjligt. Sparformen har flera fördelar:
Under tiden du sparar hos oss får du ränta på ditt pensionskapital. Räntan kallas avkastningsränta. Hur mycket beror på hur väl våra förvaltare får kapitalet att växa.
Räntan kan vara positiv eller negativ och varierar i storlek beroende på hur förvaltningen av kapitalet går. Det innebär att pensionskapitalet kan öka eller minska. Räntan fördelas månadsvis i efterskott och är inte garanterad.
Sparar du i vår traditionella försäkring har du en garanti som gör att du minst får tillbaka det din arbetsgivare betalat in.
Våra förvaltare placerar dina pengar i aktier i svenska eller utländska företag, obligationer och fastigheter. Det är värdeutvecklingen på dessa tillgångar som styr hur ditt sparande utvecklas. Självklart har du alltid din garanti och möjlighet till ränta på pengarna.
Ju längre tid du sparar pengar, desto större skillnad gör låga avgifter. Jämför gärna avgifterna hos Konsumenternas, vägledning om bank och försäkring.
Genom att logga in på dina egna sidor kan du enkelt följa hur ditt sparande utvecklas.

Jag har varit på en bokrea redan innan bokrean startar nästa vecka. Den här bokhandeln sålde ut böcker med Stockholmsanknytning och en som jag k [...]
Den senaste veckan har statsministerns utspel om ett yrkesliv till 75 år präglat allt som har med pensioner att göra. Jag har flera gånger fått [...]